• visual_1.jpg
  • visual_2.jpg
  • visual_3.jpg

SUSZA NIE OMINĘŁA NASZEJ GMINY

 

Wysokie temperatury i znaczna liczba bezchmurnych dni doprowadziły do klęski suszy. W niektórych regionach kraju prawdziwych opadów nie było od kwietnia. Sytuację pogarszała również wysoka temperatura powietrza. W wielu miejscach miesięczne sumy opadów stanowiły mniej niż 50 proc. średniej wieloletniej. Susza dotknęła większość gmin w Polsce.Dotyczy praktycznie wszystkich upraw rolnych: zbóż, rzepaku, warzyw i owoców. Klęska suszy nie ominęła również naszej Gminy. Rolnicy składają wnioski, w terenie pracuje powołana przez wojewodę komisja.

 

 

 

 

Gdzie można złożyć wniosek?

 

Wnioski o oszacowanie szkód w uprawach rolnicy mogą składać w urzędzie gminy, p. nr 205. Należy przy tym pamiętać, aby taki wniosek złożyć przed dokonaniem zbiorów. W Gminie Baranów pierwsze wnioski zostały złożone 20 czerwca Do 13 lipca do naszego urzędu wpłynęły 223 wnioski. Odpowiednio z każdego sołectwa złożono następującą ilość wniosków: Baranów – 6, Donaborów -32, Grębnin – 25, Jankowy - 21, Joanka – 6, Łęka Mroczeńska – 21, Marianka Mroczeńska – 3, Mroczeń – 24, Słupia p. Kępnem - 32, Żurawiniec – 18. Wnioski złożyli również rolnicy z innych gmin, ale posiadający u nas grunty. Takich wniosków złożono 35.

 

 

Jak pracuje komisja?

 

W gminie Baranów do szacowania szkód w uprawach spowodowanych przez suszę zarządzeniem Wojewody Wielkopolskiego została powołana komisja, w skład której wchodzą: Paweł Stasiak - pracownik Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Jan Możdżanowski i Roman Taborski - przedstawiciele Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz Jerzy Florczak - przedstawiciel Stowarzyszenia Producentów Rolnych Gminy Baranów. Obecnie dobiegają końca prace związane z oględzinami upraw. Kolejny etap to sporządzanie przez komisję protokołów z oszacowania zakresu i wysokości szkód w uprawach.

 

 

 

Jakiej pomocy może oczekiwać poszkodowany rolnik?

 

Po oszacowaniu szkód rolnicy mogą starać się o pomoc w postaci kredytu klęskowego. Wówczas ARiMR może spłacić za rolników część odsetek od kredytu. Ponadto, na indywidualny wniosek rolnika, może być udzielona przez prezesa KRUS pomoc w opłaceniu bieżących składek na ubezpieczenie społeczne. Istnieje również możliwość zastosowania przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa odroczenia i rozłożenia na raty płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz ulg w opłatach czynszu. Na indywidualny wniosek rolnika mogą być udzielone ulgi w podatku rolnym przez wójta. Decyzja o uruchomieniu dodatkowej pomocy dla poszkodowanych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych zostanie podjęta po zakończeniu przez komisję szacowania szkód. (ems)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Znajdujesz się:
Urząd Gminy Baranów

bip

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. Poznaj szczegóły i możliwości ustawień przechowywania plików cookie na Twoim urządzeniu w naszej polityce plików cookie.

EU Cookie Directive Module Information