BARANOWSKIE KULE

26-27.06.2010 r.

Każdego roku na przełomie czerwca i lipca, na baranowskim rynku organizowane są „Dni Baranowa”. Dwa dni wypełnione muzyką i licznymi atrakcjami, co roku przyciągają tłumy widzów spragnionych dobrej zabawy, tym razem nie było inaczej. Tegoroczne obchody zorganizowano w ostatni weekend czerwca. Niedzielne obchody „Dni Baranowa” rozpoczęły się tradycyjnie prezentacją dzieci oraz młodzieży ze szkół i przedszkoli z terenu całej gminy. Uczniowie do występów przed licznie zgromadzoną publicznością przygotowywali się przez kila tygodni. W tym roku w ramach święta gminy Towarzystwo Rozwoju Gminy Baranów zrealizowało projekt pod nazwą „Baranowskie kule – czyli jarmark w Baranowie” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach osi 4 – LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Pod namiotami, którymi pokryty był niemal cały rynek znajdowały się kramy, stoiska ekspozycyjne, punkty tradycyjnych rzemiosł, produktów lokalnych i gastronomicznych. Impreza nawiązywała swoim oryginalnym charakterem do tradycji jarmarcznych szeroko opisywanych w publikacjach dokumentujących Baranów. Niedzielny jarmark był okazją nie tylko do zaprezentowania baranowskich tradycji, ale i rozwijania różnych form współpracy pomiędzy podmiotami i organizacjami reprezentującymi lokalne środowiska. Niewątpliwie sukcesem „Dni Baranowa” był fakt, iż na obchody do wielkopolskiego Baranowa dotarli wszyscy partnerzy, z którymi współpracuje gmina. Wspólnie z mieszkańcami bawili się przedstawiciele zagranicznych gmin partnerskich w tym niemieckiej gminy Ihlow, węgierskich gmin Tiszanána i Zalahálap, delegacje dwóch Baranowów z woj. lubelskiego i mazowieckiego, reprezentanci niemieckiej organizacji Malteser Hilfsdienst i brytyjskiej St. John Ambulance...>>

Relacja w TELE-OBIEKTYWIE

Podczas gdy jarmark „tętnił życiem” na scenie swoje umiejętności zaprezentowała Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Kaski z Baranowa w  powiecie Grodzisk Mazowiecki, można było także obejrzeć biesiadę śląsko-polską w wykonaniu Mirka Jędrowskiego, występ tańcerzy z Klubu Tańca Towarzyskiego „Helkon”. Emocji, jak co roku dostarczyła loteria fantowa, koncert zespołu Tarzan Boy i na koniec zabawa taneczna do późnych godzin nocnych. Do tego smaczna kuchnia serwowana przez panie z kół gospodyń wiejskich i strażaków ochotników oraz liczne atrakcje dla wszystkich mieszkańców gminy, zarówno młodszych jak i starszych. - Jeżeli urząd gminy ponowi zaproszenie to na pewno przyjedziemy tu za rok, niesamowita i przyjazna atmosfera sprawia, że chce tu się wracać – stwierdziły panie z Baranowa Lubelskiego.
Organizacja tak dużego przedsięwzięcia, stanowiącego nie tylko formę rozrywki dla całej rodziny, ale i promocję regionalnych wartości, tradycji i zwyczajów nie byłoby możliwe gdyby nie zaangażowanie szeregu organizacji i instytucji. Corocznie za organizację festynu z ramienia gminy Baranów odpowiada Zespół Obsługi Szkół, pod nadzorem kierownika jednostki Pani Renaty Ciemny. Tegoroczne obchody święta gminy rozbudowano o jarmark stanowiący nową formę promocji gminy. Jego organizacji podjęli się członkowie Towarzystwa Rozwoju Gminy Baranów, którzy nawiązali partnerstwo w ramach projektu z Urzędem Gminy w Baranowie, Maltańską Służbą Medyczną-Pomocą Maltańską, Oddział w Baranowie oraz Stowarzyszeniem Kobiet Aktywnych Gminy Baranów. Całość prac koordynowali wspólnie Marzena Domagała ze strony MSM-PM i TRGB oraz Paweł Jeziorny reprezentujący TRGB.