REMONT KOŚCIOŁA PARAFIALNEGO W BARANOWIE

20.07.2010 r.

Ks. Kanonik Jerzy Kondal i Wójt Gminy Baranów Jan Sarnowski przed remontowanym kościołem

W ostatnich tygodniach rozpoczął się długo oczekiwany remont zabytkowego kościoła parafialnego pw. św. Andrzeja i św.Wawrzyńca w Baranowie. Kościół zbudowany w 1732 roku z fundacji Zofii Stoińskiej, stanowi integralny element w pejzażu Baranowa. Prowadzone prace remontowe obejmują architekturę kościoła, jak i poźnobarokowy, największy w drewnianych kościołach w Polsce - ołtarz główny.
Realizacja tak dużej inwestycji możliwa jest dzięki wparciu finansowemu Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Na realizację projektu „Renowacja zabytkowych kościołów drewnianych południowej Wielkopolski” opracowanego przez Diecezję Kaliską udało się pozyskać łącznie 9.370.936,98 złotych, całkowita wartość projektu wynosi 14.530.837,34 złotych. Przedmiotem projektu jest przeprowadzenie kompleksowych prac budowlanych jedenastu zabytkowych kościołów drewnianych oraz prac konserwatorskich zabytków ruchomych, stanowiących wyposażenie tych kościołów, zlokalizowanych w południowej Wielkopolsce, na terenie Diecezji Kaliskiej. Obok Baranowa na terenie powiatu kępińskiego prace prowadzone są jeszcze m.in. na Pólku pod Bralinem oraz w parafii pw. Św. Rocha w Proszowie w gmina Rychtal >>

Relacja w TELE-OBIEKTYWIE

Remont koscioła parafialnego w Baranowie obejmuje m.in. prace konserwatorskie, co związane jest ze stanem technicznym obiektu - naprawy, renowacji i konserwacji podłóg, wymiany, naprawy, konserwacji okien i drzwi, - przebudowy fundamentów i podwalin, - wykonania izolacji przeciwwilgociowej fundamentów, - wykonania nowych nawierzchni z kostki granitowej wokół kościoła, - renowacji, konserwacji, wymiany stropów i więźby dachowej, - wymiany pokrycia dachów, - konserwacji ścian, - renowacji i konserwacji schodów, - impregnacji drewnianych elementów konstrukcyjnych kościoła. W ramach projektu przeprowadzone zostaną również prace konserwatorskie zabytkowego wyposażenia tj. ołtarze, obrazy, polichromia ścian i stropów, ambony, belki tęczowe, chrzcielnice, rzeźby, prospekty organowe. Ponadto planuje się wymianę instalacji elektrycznej oraz montaż systemu sygnalizacji włamania i napadu oraz systemu wczesnego wykrywania i sygnalizacji pożaru. Dofinansowanie renowacji w przypadku baranowskiej parafii wynosi 973.233,00 złote. Pozostałą część kosztów tj. 535.833,00 złote stanowi wkład własny parafii.
Obecnie prowadzona jest zbiórka środków. Wpłaty wpływają zarówno od lokalnych przedsiębiorców, jak i osób indywidualnych. W akcję włączyło się także Towarzystwo Rozwoju Gminy Baranów, które wsparło tę inwestycję.

Wszystkie osoby chcące wspomóc remont kościoła w Baranowie mogą to zrobić poprzez wpłaty pieniężne na konto parafii: Spółdzielczy Bank Ludowy w Kępnie, Oddział w Baranowie,
numer konta: 53 8413 0000 0403 2812 2000 0001
z dopiskiem: KONSERWACJA DZIEDZICTWA NARODOWEGO

Remontowany kosciół w Baranowie