KOLEJNA EDYCJA PROGRAMU "UCZEŃ NA WSI" ZAKOŃCZONA

13.08.2010r.

"Uczeń na wsi" to program  realizowany przez cały miniony rok szkolny przez Gminę Baranów ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Założenie programu to pomoc osobom niepełnosprawnym zamieszkującym gminy wiejskie oraz miejsko-wiejskie w zdobywaniu wykształcenia.
Ogółem z  programu realizowanego na terenie gminy w roku szkolnym 2009/2010 skorzystało 30 osób niepełnosprawnych  w tym 16 uczniów szkół podstawowych, 9 gimnazjalistów i 5 uczniów szkół średnich.
Realizacja projektu polegała na prowadzeniu od września ubiegłego roku sukcesywnego wsparcia finansowego związanego m.in. z zakupem pomocy dydaktycznych niezbędnych w procesie edukacyjnym.
W lipcu podsumowano wyniki tegorocznej edycji projektu. Łącznie na jego realizację programu udało się pozyskać 51.489,03 złotych z czego wykorzystano 44.226,76 złotych. >>

Głównym założeniem programu "Uczeń na wsi" realizowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jest wspieranie procesu edukacji, który to stanowi jeden z najważniejszych elementów aktywizacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Strategia programu nastawiona jest na wyrównanie szans w zdobyciu wykształcenia przez niepełnosprawnych uczniów poprzez poprawę warunków ich kształcenia, umożliwienie uczestnictwa w zajęciach pozalekcyjnych mających na celu podnoszenie sprawności fizycznej i psychicznej, likwidację barier transportowych utrudniających lub uniemożliwiających kontynuowanie nauki.
W wyniku realizacji programu młodzi ludzie dostali szansę na własny rozwój. Większość z korzystających z tego sposobu wsparcia wykorzystało przyznane im środki na zakup książek, pomocy dydaktycznych, odzieży czy opłacenie zajęć dodatkowych.
Tryb realizacji programu finansowanego przez PFRON wyznacza harmonogram roku szkolnego. Dofinansowanie może być przyznawane osobie z orzeczonym stopniem niepełnosprawności na okres jednego roku szkolnego, spełniającej dodatkowo kryterium dochodowe.